Certyfikat GMP Plus to nowoczesny system bezpieczeństwa dla pasz, jakie podawane są w różnego rodzaju gospodarstwach rolnych. Osoby odpowiedzialne za zakup takich pasz, zwracają baczną uwagę na to, aby wybierać produkty, jakie taki certyfikat posiadają.

Jak wygląda proces certyfikacyjny?

Czy warto postarać się o certyfikat GMP? Oczywiście, że tak. Chociażby z tego względu, że dzięki temu będzie można cieszyć się większym zainteresowaniem wśród klientów. Organizacje zainteresowane tym, aby zorganizować m.in. audyt GMP Plus, na pewno będą chciały wiedzieć, czego mogą spodziewać się podczas procesu certyfikacyjnego.

Analiza i polityka bezpieczeństwa pasz

Analiza potrzebna jest po to, aby ustalić na jakim etapie znajduje się przedsiębiorstwo. Czy potrzebne będą duże zmiany, czy też wystarczy niewielka korekta tego, co aktualnie się ma? W kolejnym kroku koniecznością stanie się ustalenie Polityki Bezpieczeństwa Pasz. Tak, aby była ona zgodna z działalnością klienta.

Wymagania prawne

Są one potrzebne do tego, aby było wiadome, że dana firma działa zgodnie z literą prawa. Na tym etapie starania się o certyfikat GMP Plus, potrzebne jest ustalenie takich rzeczy jak: akty prawne związane z zapewnieniem bezpieczeństwa pasz, wymagania związane z działalnością klienta. Zostanie również wykonana analiza, która ma na celu ocenę zgodności z wymaganiami prawnymi.

Procedury systemowe, procesowe

Mówiąc o procedurach systemowych na pewno trzeba wspomnieć o takich elementach jak: Nadzór nad niezgodnościami, Audity wewnętrzne, Działania korygujące i zapobiegawcze, itd. Jest tego zdecydowanie więcej. Wszystko musi być zawsze dopasowane zgodnie z indywidualnymi potrzebami danej organizacji. Wśród procedur procesowych należy wymienić m.in.: Produkcja pasz, Magazynowanie, Wycofanie towaru z rynku, Identyfikowalność, Komunikacja, Reklamacje, Nadzór nad wyposażeniem kontrolno-pomiarowym, itd.

Szkolenia pracowników i kadry kierowniczej

Omawianie procesu certyfikacyjnego to tak naprawdę wiele etapów. Każdy z nich jest bardzo ważny, ponieważ wnosi coś do całego procesu. Ważne są również szkolenia dla całej firmy, które mają na celu uświadomienie wszystkim, jak ważne postępowanie jest zgodnie z obowiązującymi normami. Szkolenia dedykowane są nie tylko dla kadry kierowniczej, ale również podlegli im pracownicy muszą zdawać sobe sprawę z tego, w jak ważnym procesie będą uczestniczyć. Taki proces certyfikacyjny może w całości zaplanować firma DJB doradztwo. 

 

Comments are closed.

lusion-fp7.org i-ta-events.com ueformichigan.com