Przedsiębiorcy szukający doraźnych źródeł kapitału zewnętrznego mogą skorzystać z pożyczki dla firm. W dzisiejszym tekście sprawdzamy, jakie zalety ma ta forma finansowania.

Elastyczna jak pożyczka dla profesjonalistów

Pożyczka jest narzędziem finansowym adresowanym również do sektora biznesu. Jest ona bardziej elastyczna niż kredyt operacyjny, który może być udzielany wyłącznie przez banki. Pożyczek, oprócz banków, mogą udzielać również specjalistyczne firmy finansowe, co przekłada się na większą konkurencyjność i możliwość znalezienia lepszej oferty. Drugim atutem pożyczki jest możliwość przeznaczenia środków na dowolny cel.

Pieniądze mogą być wykorzystane na uregulowanie zobowiązań, utrzymanie ciągłości produkcji, wypłatę wynagrodzeń lub inwestycje (np. zakup gruntów, nieruchomości czy maszyn). W wielu przypadkach zapłacenie prowizji od pożyczonego kapitału jest bardziej opłacalne niż utrata płynności finansowej, spadek zaufania wśród kontrahentów czy niepodpisanie kontraktu z powodu ograniczeń technologicznych.

Koszty pod kontrolą

Jak poznać rzetelnego pożyczkodawcę? Godna zaufania firma pożyczkowa jest transparentna jeśli chodzi o koszty związane z udostępnienie kapitału. Pożyczkobiorca, przed podpisaniem umowy, powinien mieć pewność, jakie będą całościowe koszty związane z zaciągnięciem pożyczki i skąd wynikają poszczególne pozycje w kosztorysie. Warto stawiać na firmy z ugruntowaną pozycją na rynku oraz takie, które w swoim portfolio mają także inne usługi finansowe, np. faktoring lub windykację.

Niektóre instytucje finansowe proponują darmowe rozpatrzenie wniosku o pożyczkę. Przeglądając oferty pożyczkodawców, należy też zwrócić uwagę na okres finansowania, czas rozpatrywania wniosku oraz limity kwotowe. Nie bez znaczenia są również kryteria pożyczania kapitału. Przy większych kwotach może pojawić się wymóg zabezpieczenia rzeczowego, inne środki będą dostępne dla przedsiębiorców działających na rynku od pewnego czasu (np. minimum roku). Mniejsze sumy mogą uzyskać firmy mające zaległości wobec ZUS i US, a także podmioty figurujące w bazach BIK i BIG. Warunki udzielania pożyczki wynikają więc z indywidualnej sytuacji przedsiębiorstwa oraz zasad stosowanych przez pożyczkodawcę.

Więcej informacji znajdziesz na stronie Indos.pl – Zalety pożyczki dla firm – Zapraszamy!

Comments are closed.