Polskie prawo nakłada na każdego właściciela zarejestrowanego pojazdu mechanicznego obowiązek ubezpieczenia swojego mienia. Przed skutkami przykrych zdarzeń drogowych chroni ubezpieczenie OC, czyli odpowiedzialności cywilnej. Co każdy kierowca powinien wiedzieć o podstawowej polisie? Sprawdź!

 

Ubezpieczenie OC – w jakich sytuacjach Cię chroni?

Ubezpieczenie OC to jedyne obowiązkowe ubezpieczenie stworzone z myślą o kierowcach. Jego zakres i dokładne warunki określa Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych. Dzięki przepisom każda ofiara wypadku lub kolizji może liczyć na pomoc. Zasada działania polisy jest prosta: jeśli z Twojej winy dojdzie do zdarzenia drogowego, poszkodowana strona otrzyma rekompensatę ze środków Twojego ubezpieczyciela. Konsekwencją dla sprawcy jest utrata zniżek.

 

Kiedy należy wykupić polisę?

Polisę OC należy wykupić najpóźniej w dnu rejestracji pojazdu. Umowa z towarzystwem zawierana jest na 12 miesięcy.  Po tym czasie składka zostanie wyliczona na nowo. W większości przypadków OC przedłuża się automatycznie na kolejny rok. Jeśli chcesz skorzystać z usług innego towarzystwa po wygaśnięciu umowy, konieczne jest złożenie pisemnego wypowiedzenia.

 

Jakie czynniki wpływają na wysokość składki?

Wysokość składki za ubezpieczenie OC nie jest stała. To, jaka kwota będzie widniała na podpisanej umowie, zależy od wielu czynników: Twojego wieku i doświadczenia za kierownicą (kierowcy z małym stażem ponoszą największe koszty), modelu i marki ubezpieczanego pojazdu, roku jego produkcji, pojemności, mocy, przebiegu. Większość firm ubezpieczeniowych daje swoim klientom możliwość rozłożenia płatności na dogodne raty.

 

 

Comments are closed.