W 2020 roku w polskim sądzie toczyło się nietypowe postępowanie dotyczące reprezentowania dziecka przez jednego z rodziców w sprawach o uchylenie obowiązku alimentacyjnego. Na czym polegała sprawa, która wywołała dyskusje w środowisku prawniczym? Sprawdź!

Reprezentacja małoletniego w sprawie o uchylenie obowiązku alimentacyjnego z powództwa jednego z rodziców – rozwiązanie sprawy

Dwa lata temu Sąd Okręgowy w Warszawie przedstawił Sądowi Najwyższemu zagadnienie prawne dotyczące uchylenia obowiązku alimentacyjnego rodzica. Prawnicy pochylali się nad ważną kwestią: reprezentowaniem interesów dziecka. Specjaliści próbowali odpowiedzieć na istotne pytanie: czy w sprawie o uchylenie obowiązku alimentacyjnego przez jednego z rodziców interesy dziecka może reprezentować drugi rodzic, któremu wcześniej ograniczono prawa rodzicielskie?

Sąd Najwyższy orzekł, że w takim przypadku reprezentacja małoletniego w sprawie o uchylenie obowiązku alimentacyjnego z powództwa jednego z rodziców przez rodzica, któremu władza została wcześniej odebrana czy ograniczona, jest niedopuszczalna. O interesy małoletniego powinien w takiej sytuacji zadbać kurator ustanowiony przez sąd opiekuńczy.

Wątpliwości? Rozwiej je z prawnikiem

Rozwód wymaga podjęcia wielu ważnych decyzji, które rzutują na życie dzieci. Pamiętaj o tym, że niej jesteś pozostawiony sam sobie – w trudnych sytuacjach możesz szukać wsparcia u doświadczonych prawników specjalizujących się w prawie rodzinnym. Doświadczony adwokat udzieli Ci cennych wskazówek dotyczących opieki nad małoletnim dzieckiem, władzy rodzicielskiej alimentów oraz będzie reprezentował Twoje interesy przed sądem.

 

 

Comments are closed.