Nie ulega wątpliwościom, że jeździectwo jest pięknym, szlachetnym sportem rozwijającym ciało i kształtującym charakter. Należy jednak pamiętać, że zapanowanie nad silnym zwierzęciem nie zawsze jest możliwe. Upadek z konia może mieć poważne konsekwencje zaważające na całym życiu. Aby uchronić się przed skutkami wypadku, należy bezwzględnie przestrzegać zasad bezpieczeństwa. Najważniejszą z nich jest dosiadanie konia tylko wtedy, kiedy masz na sobie kask. Jaki kask do jazdy konnej najlepiej spełni swoje zadanie? Sprawdź!

Solidny kask do jazdy konnej – co proponują producenci?

Kask do jazdy konnej powinien być starannie dopasowany do budowy anatomicznej użytkownika. W sklepach ze sprzętem sportowym znajdziesz modele w kilku rozmiarach. Dodatkowo kaski wyposażone są w pokrętła regulacyjne umożliwiające jeszcze lepsze dostosowanie ich obwodu do swoich potrzeb. Nowoczesne kaski jeździeckie mają lekką, ale jednocześnie solidną skorupę. Ich wnętrze wyściełane jest wymienną gąbką wchłaniającą pot i amortyzującą wstrząsy. Ważnym elementem konstrukcyjnym są otwory wentylacyjne.

Używany kask? Niekoniecznie!

Kask dobrze spełnia swoje zadanie tylko wtedy, kiedy jego konstrukcja jest nienaruszona. Z tego względu specjaliści odradzają korzystanie z używanych kasków dostępnych w szkołach jazdy czy stadninach. Nawet niewidoczne na pierwszy rzut oka pęknięcie czy wgniecenie znacząco obniża skuteczność ochrony.

Atesty gwarancją jakości

Zanim kask do jazdy konnej (i nie tylko) trafi do sprzedaży, powinien przejść specjalistyczne testy. Zanim wybierzesz konkretny model, sprawdź, czy spełnia on rygorystyczne normy. Aktualnie obowiązująca norma dla tego typu wyrobów to  CE VG1 01.040 2014-12 oraz SEI ASTM F1163-15.

 

Comments are closed.