Oryginalne zdobienie ogrodów jest modne niezależnie od ich rozmiaru. Nawet najmniejszy ogródek można przekształcić w oazę spokoju lub małe arboretum. Wybór stylu jest w dzisiejszych czasach dowolny. Można zdecydować się na przykład na rośliny i dekoracje charakterystyczne dla ogrodów japońskich.

Tworzenie niwaków

Z tym stylem niemalże od razu kojarzą się miniaturowe, estetycznie uformowane drzewka – bonsai albo niwaki. Wybór odpowiednich roślin, a następnie ich uformowanie od razu zmienia ogród w orientalne, nieco tajemnicze miejsce. Jak najbardziej można się przy tym inspirować galeriami z oryginalnych japońskich ogrodów, ale nie trzeba koniecznie imitować kształtów czy też rozmieszczenia roślin.

Niwaki można uzyskać, kształtując niektóre gatunki drzew iglastych rosnących w naszym klimacie. Roślinę zaczyna się przycinać odpowiednio wcześnie, by uzyskanie pożądanej formy nie było zbyt trudne. Nigdy nie jest to praca jednorazowa, kształty trzeba stale korygować.

Użycie niwaków w typowym dla Polski klimacie nie jest szczególnie trudne. Do stworzenia dekoracji roślinnych w japońskim stylu potrzebne są zwykłe, krajowe iglaki, jednak warto dobrze wybrać gatunek. Niektóre drzewka rosną dużo wolniej, inne bardzo szybko. Ma to znaczenie w kontekście późniejszych prac ogrodowych.

Odpowiednie gatunki iglaków

Wybierając gatunek rośliny, która posłuży do uformowania ozdób tego rodzaju, zwraca się przeważnie uwagę na trzy kwestie: estetykę, wymagania rośliny oraz szybkość wzrostu. To, które z kryteriów potraktuje się najpoważniej, zależy od osoby i jej upodobań. Wybierać można do woli – niekiedy da się w ten sposób uzyskać naprawdę fajne rezultaty.

Godne polecenia z uwagi na wiele zalet są cisy – ich wygląd podoba się praktycznie każdemu wielbicielowi niwaków, a formowanie pozostaje dość łatwą pracą. Cisy zachowują przyjemną, zieloną barwę igieł przez cały rok. Ten gatunek wygląda dobrze w postaci mniejszych i większych kul oraz ogólnie różnych kształtów geometrycznych. Trzeba się trochę napracować przy formowaniu, ale uzyskane kształty są zwarte i nie niszczą się szybko z uwagi na dość wolny przyrost rośliny.

Ciekawym pomysłem są również sosny, które mogą całkiem naturalnie zostać przemienione w niwaki po corocznym przycinaniu. Wygląd ich igieł i gałęzi sprzyja zachowaniu nieregularnych form, które są bardziej naturalne niż geometryczne. Ten rodzaj cięcia będzie idealny dla osób, którym bardziej podobają się nieregularne, może nawet nieco chaotyczne ogrody. Oczywiście można robić to w różny sposób.

Więcej informacji znajdziesz na stronie https://www.tropiart.pl/plants/exclusive-bonsai-iglaste-niwaki.html.

Comments are closed.