Prefabrykaty są sprawdzonym zamiennikiem dla różnych konstrukcji budowlanych wykonywanych tradycyjnie. Jednym z nich są ściany, za pomocą których można znacznie szybciej wznieść konstrukcję domu, nie tracąc przy tym na właściwościach i jakości całego obiektu. Czym są więc takie ściany i jak bardzo różnią się o tych, stawianych w typowy sposób?

Prefabrykowane ściany budowlane – co to jest?

Jeśli ktoś styka się z terminem „prefabrykowane ściany budowlane” po raz pierwszy, z pewnością może być mu trudno wyobrazić sobie, czym są takie ściany. Otóż można powiedzieć, że są to ściany wykonane z betonu, które produkuje się metodą taśmową, niemalże jak w fabrykach, gdzie powstają różnego rodzaju gotowe części do maszyn.

Najprościej więc można przyrównać budynek do maszyny, a prefabrykowane ściany do jednego z elementów, w jaki trzeba wyposażyć taką maszynę, by mogła działać bez zarzutu. Oznacza to, że ściany wykonywane metodą prefabrykacji są dostępne w kilku standardowych wymiarach.

Tak samo, jak na przykład są różne standardowe wymiary bębnów do pralek automatycznych. Dobiera się je do ogólnej kubatury domu, a także uwzględniając rozmieszczenie poszczególnych otworów na stolarkę okienną i drzwiową.

Czym różnią się prefabrykowane ściany od tych wykonywanych w tradycyjny sposób?

Prefabrykowane ściany budowlane powstają w specjalnych formach, w przeznaczonych do tego pomieszczeniach. Jest to ważne, by proces ten zachodził w miejscu, gdzie panują odpowiednie warunki, zapewniające najlepsze wiązanie betonu w określonym czasie. W ten sposób można seryjnie wykonywać powtarzalne elementy tego typu, mając pewność, że każdy spełnia określone normy związane z trwałością i wytrzymałością na obciążenia i naprężenia.

Natomiast tradycyjne ściany buduje się wyłącznie na placu budowy. Stawia się je ręcznie, dlatego też zwykle podczas takiego procesu na budowie pracuje wielu fachowców. Oprócz tego do budowy ścian metodą tradycyjną stosuje się różnego rodzaju spoiwa, które wiążą całą konstrukcję. Wciąż najczęściej jest to beton o odpowiedniej konsystencji. Prace postępują szybciej bądź wolniej w zależności od tego, z jakiego materiału stawia się ściany – czy np. z dużych pustaków, czy ze znacznie mniejszej cegły.

Prefabrykowane ściany betonowe można wytwarzać przez cały rok

W przeciwieństwie do ścian, które buduje się w tradycyjny sposób, prefabrykowane można wytwarzać przez cały rok. To zdecydowanie ułatwia wszelkie prace budowlane, nawet wtedy, gdy stawianie domu lub obiektu przemysłowego przypada na sezon jesienno-zimowy, kiedy temperatury mogą znacznie spaść poniżej zera.

Stawianie ścian w tradycyjny sposób nie było możliwe w takich warunkach, chociażby z tego względu, że minusowe temperatury nie pozwalają na zachowanie zaprawy w odpowiedniej, ciekłej formie. W kilka minut by zamarzła i nie była zdatna do użytku i zastosowania. Poza tym nawet, gdyby udało się ją ogrzewać, nie sposób podgrzać całej ściany, więc ściana stawiana tradycyjnie przy ujemnych temperaturach byłaby wątpliwej jakości.

Więcej informacji znajdziesz na stronie http://www.fabudwkb.com.pl/pl/oferta/budownictwo-przemyslowe/prefabrykowane-sciany-betonowe-i-podwaliny.

Comments are closed.

lun.pl .edu.pl uylerlake.com