Palmy są egzotycznymi roślinami, które nie lubią niskich temperatur. Toteż w tej szerokości geograficznej uprawa tych roślin w warunkach naturalnych jest wręcz niemożliwa. Dla osób lubiących klimaty tropikalne można zaproponować uprawę owej rośliny w domowym zaciszu. Zatem jakie odmiany palm są odpowiednie do wnętrz i jak je pielęgnować?

Gdzie postawić palmę i jaką doniczkę wybrać?

Wbrew pozorom ta roślina nie potrzebuje bezpośredniego i mocnego nasłonecznienia. Większość palm rośnie w klimacie subtropikalnym, gdzie otrzymują dużo rozproszonego światła. Są oczywiście odmiany, które są cieniolubne albo wprost przeciwnie lubią stać w pełnym słońcu. W okresie letnim najlepiej znoszą one temperatury rzędu 18-22 st. C. Zimą natomiast powinny przebywać w chłodniejszym pomieszczeniu, gdzie zakres temperatury waha się między 4 a 12 st. C.

Pociągły kształt donicy, w której kupuje się palmę, wcale nie jest przypadkowy! Charakterystyczny dla tych roślin słabo rozgałęziony system korzeniowy, wymaga sadzenia w wąskich pojemnikach. Taka palma rośnie na specjalnie przygotowanej mieszance podłoża, którą można zakupić w specjalistycznym sklepie. Do hodowli może być także używana uniwersalna ziemia zmieszana z gliną i piaskiem.

Pielęgnacja palmy doniczkowej

Rośliny palmowe potrzebują największej uwagi w porze zimowej. Jest to spowodowane tym, że o tej porze roku zmniejsza się wilgotność powietrza i nasłonecznienie. Wskazane w tym okresie jest kontrolowanie stanu wilgotności ziemi. Przelanie rośliny może skutkować gniciem korzeni i w następstwie jej obumarciem.

W okresie wiosenno-letnim należy je podlewać obficie i nawozić co 2-3 tygodnie. Dosyć istotnym zabiegiem przy pielęgnacji tych roślin jest regularne zraszanie liści. Dzięki temu można zapobiec zadomowieniu się szkodników, a oczyszczone z kurzu liście będą lepiej oddychać i pochłaniać więcej potrzebnego światła.

Jakie palmy do salonu, biura, sypialni?

Dobrze pielęgnowana palma wyeksponowana w odpowiednim miejscu, może być doskonałym elementem wystroju wnętrz. Wysokie i rozłożyste odmiany lepiej będą się prezentować w dużych pomieszczeniach. Tutaj uwagę może przykuć daktylowiec kanaryjski, który latem może z powodzeniem ozdabiać taras. W salonie ładnie będzie się prezentować z kolei liwistona chińska o charakterystycznych pokaźnych rozmiarach. Do zacienionej sypialni lub biura idealnym wyborem może być kencja. Jest stosunkowo łatwa w uprawie i wytrzymała.

Gdziekolwiek nie pojawią się te tropikalne akcenty, to z pewnością będą cieszyć oko każdego miłośnika natury. Rośliny egzotyczne wyróżniają się spośród innych efektownymi liśćmi, które mogą przybierać różne ciekawe kształty.

Więcej informacji znajdziesz na stronie palmy.

Comments are closed.