Palmy są egzotycznymi roślinami, które nie lubią niskich temperatur. Toteż w tej szerokości geograficznej uprawa tych roślin w warunkach naturalnych jest wręcz niemożliwa. Dla osób lubiących klimaty tropikalne można zaproponować uprawę owej rośliny w domowym zaciszu. Zatem jakie odmiany palm są odpowiednie do wnętrz i jak je pielęgnować?

Gdzie postawić palmę i jaką doniczkę wybrać?

Wbrew pozorom ta roślina nie potrzebuje bezpośredniego i mocnego nasłonecznienia. Większość palm rośnie w klimacie subtropikalnym, gdzie otrzymują dużo rozproszonego światła. Są oczywiście odmiany, które są cieniolubne albo wprost przeciwnie lubią stać w pełnym słońcu. W okresie letnim najlepiej znoszą one temperatury rzędu 18-22 st. C. Zimą natomiast powinny przebywać w chłodniejszym pomieszczeniu, gdzie zakres temperatury waha się między 4 a 12 st. C.

Pociągły kształt donicy, w której kupuje się palmę, wcale nie jest przypadkowy! Charakterystyczny dla tych roślin słabo rozgałęziony system korzeniowy, wymaga sadzenia w wąskich pojemnikach. Taka palma rośnie na specjalnie przygotowanej mieszance podłoża, którą można zakupić w specjalistycznym sklepie. Do hodowli może być także używana uniwersalna ziemia zmieszana z gliną i piaskiem.

Pielęgnacja palmy doniczkowej

Rośliny palmowe potrzebują największej uwagi w porze zimowej. Jest to spowodowane tym, że o tej porze roku zmniejsza się wilgotność powietrza i nasłonecznienie. Wskazane w tym okresie jest kontrolowanie stanu wilgotności ziemi. Przelanie rośliny może skutkować gniciem korzeni i w następstwie jej obumarciem.

W okresie wiosenno-letnim należy je podlewać obficie i nawozić co 2-3 tygodnie. Dosyć istotnym zabiegiem przy pielęgnacji tych roślin jest regularne zraszanie liści. Dzięki temu można zapobiec zadomowieniu się szkodników, a oczyszczone z kurzu liście będą lepiej oddychać i pochłaniać więcej potrzebnego światła.

Jakie palmy do salonu, biura, sypialni?

Dobrze pielęgnowana palma wyeksponowana w odpowiednim miejscu, może być doskonałym elementem wystroju wnętrz. Wysokie i rozłożyste odmiany lepiej będą się prezentować w dużych pomieszczeniach. Tutaj uwagę może przykuć daktylowiec kanaryjski, który latem może z powodzeniem ozdabiać taras. W salonie ładnie będzie się prezentować z kolei liwistona chińska o charakterystycznych pokaźnych rozmiarach. Do zacienionej sypialni lub biura idealnym wyborem może być kencja. Jest stosunkowo łatwa w uprawie i wytrzymała.

Gdziekolwiek nie pojawią się te tropikalne akcenty, to z pewnością będą cieszyć oko każdego miłośnika natury. Rośliny egzotyczne wyróżniają się spośród innych efektownymi liśćmi, które mogą przybierać różne ciekawe kształty.

Więcej informacji znajdziesz na stronie palmy.

Comments are closed.

https://rattanmeble.com.pl/niebanalne-inspiracje-pomysl-na-ogrod-i-miejsce-wypoczynkowe/ https://zhongchenzi.com/sztyblety-jezdzieckie-w-dobrym-stanie/ http://eidola.org/znajdz-czas-na-nowe-hobby-w-postaci-sportu/